Pokiaľ ide o kosenie, stále sú u nás najobľúbenejšie klasické benzínové či elektrické kosačky. To však neznamená, že sú aj najpraktickejšie.

Ak ťa už nebaví dookola riešiť pohonné hmoty do kosačky, prípadne ťa otravuje ťahanie dlhého predlžovacieho kábla za sebou, je tu ešte jedna možnosť. Doteraz išlo o drahú záležitosť, no to sa pomaly ale isto mení… Sú ňou aku kosačky.

Bezkáblové kosačky, poháňané spoľahlivými Li-Ion akumulátormi, sú čoraz viac cenovo dostupnejšie. To je zároveň dôvodom ich rastúcej popularity.

Kosenie môže byť príjemným zážitkom a relaxom. Ak si vyberieš správny nástroj. Okrem toho, že aku kosačka je nesmierne praktickým pomocníkom, prináša aj radu ďalších výhod, ktoré stoja za spomenutie.

Akumulátorová kosačka a jej výhody

Aké prináša aku kosačka výhody oproti benzínovej či káblovej elektrickej? Toto sú niektoré z hlavných dôvodov, prečo si kúpiť kosačku s akumulátorom.

  • 🌎🌱 Okrem toho, že aku kosačky svojou praktickosťou prinášajú radu výhod svojim používateľom, sú prospešné aj pre našu planétu. Akumulátorové kosačky sú ekologické. Ich používaním prispievaš k čistejšiemu ovzdušiu. Li-Ion akumulátory sú spoľahlivé a vydržia naozaj dlho. Tiež sú ale používateľné medzi viacerými nástrojmi. To znamená, že jednu batériu môžeš používať vo všetkých svojich aku náradiach rovnakého výrobcu. Tým takisto pomáhaš planéte k zelenším zajtrajškom. Myslia na to už aj výrobcovia. Samotná batéria sa preto niekedy predáva zvlášť. Okrem nižšej ceny kosačky to znamená aj šetrenie planéty, resp. použitých materiálov. Ak už tak jednu alebo dve batérie vlastníš, nepotrebuješ ďalšiu – si rád, že za kosačku alebo iný pracovný nástroj zaplatíš o toľko menej. A ak do sveta akumulátorového náradia ešte len vstupuješ, jednorázovo si priplatíš za batériu, ktorú následne budeš môcť využívať aj v ďalšom náradí. Naozaj dobre premyslené, čo povieš?
  • ✂️ Mobilita, akú si doteraz pri kosačkách s pojazdom nezažil. S aku kosačkou sa dostaneš všade, kam potrebuješ. Nebude ťa obmedzovať kábel. Mohol by si oponovať, že to je pri benzínových kosačkách bežnou praxou, no nie tak úplne. Aku kosačky sú navyše oveľa ľahšie, čím sa zároveň posúvame k ďalšiemu bodu…
  • 🪶 Akumulátorové kosačky patria k tým najľahším, aké na trhu zoženieš. Používanie je tak ešte o čosi pohodlnejšie. Aku kosačky sú tak vhodné aj pre starších záhradkárov. Kosenie s ľahkou kosačkou nie je tak manuálne náročné.
  • 🔇 Sú tiché. Ich hlučnosť, resp. nehlučnosť, sa s klasickými benzínovými kosačkami nedá ani len porovnávať. Potešíš tak aj svojich susedov, ktorí na teba každú nedeľu nadávajú. 😃
  • 💶⛽ Ušetríš na benzíne. To je s extrémne rastúcimi cenami benzínu stále aktuálnejšia výhoda. Okrem peňazí si ale ušetríš aj čas a starosti naviac.
  • 1️⃣ batéria, viac náradia. Ako sme už spomenuli vyššie, v prípade náradia rovnakej značky ti stačí len jedna batéria pre všetky tvoje záhradné či pracovné „mašinky“. Poprípade dve, ak vyžaduješ nepretržitú prevádzku.

Rebríček TOPDEALS.SK: Toto sú najlepšie aku kosačky

Ako sme vyberali najlepšie aku kosačky

V našej redakcii nám mimoriadne záleží na tom, aby sme vám, našim čitateľom, odporúčali len tie najlepšie možné produkty. Také, ktoré by sme si skutočne aj sami zakúpili, prípadne ich odporúčili našej rodine či známym.

Základom zostavovania našich rebríčkov je preto vždy dôkladný prieskum trhu. Každému zverejnenému rebríčku najlepších produktov venujeme desiatky hodín. Všetky produkty sú pred zverejnením na našej stránke detailne porovnávané a vyberané. Najdôležitejší je pre nás pomer ceny a výkonu a spoľahlivosť produktu, plusom je overená značka, resp. výrobca.

Niektoré produkty obšírne testujeme aj priamo u nás v redakcii. Navyše máme možnosť nahliadnuť do renomovaných spoplatnených testov a rebríčkov, či už slovenských alebo zahraničných.

Neexistuje veľa produktov, ktoré nemajú absolútne žiadne negatíva. My ich preto vždy poctivo hľadáme za teba. Vyzdvihujeme pozitíva produktu a férovo ťa upozorníme na jeho negatíva.

🥇 Makita DLM382CM2

Foto: Makita

Rotačná akumulátorová kosačka obľúbenej značky Makita. Nezvyčajne tichá a ľahká. Na jedno kosenie s ňou pokosíš až 560 m². Dodávaná je s dvoma batériami a dvojnabíjačkou.

🥈 Riwall Pro RALM 4640 SPi

Foto: Garland

Aku kosačka Riwall PRO s bezúdržbovým motorom PowerMax s bezuhlíkovou technológiou. Batéria sa predáva samostatne.

🥉 Bosch CityMower 18V-32-300

Foto: Bosch

Akumulátorová kosačka Bosch s pojazdom. Doba prevádzky je približne 30 minút. Na jedno nabitie s ňou pokosíš až 300 m². V cene je aj 1x 4Ah akumulátor a nabíjačka.

Einhell Aku GE-CM 18/30 Li-Solo

Ak hľadáš cenovo dostupný model, práve si ho našiel. Budeš si však ešte musieť dokúpiť univerzálnu batériu značky Einhell. Tú potom budeš môcť používať aj s ďalším aku náradím značky Einhell. Môžeš nám veriť, je ho viac než dosť.

Bosch EasyGrassCut 18V-230

Foto: Bosch

Ak hľadáš strunovú aku kosačku, s touto určite neurobíš krok vedľa. Dodávaná je aj s 2Ah akumulátorom a nabíjačkou. Jednoducho s ňou pokosíš aj na ťažko prístupných miestach. Navyše je so svojou hmotnosťou len 2.2 kg mimoriadne ľahká.

Typy aku kosačiek podľa použitia

Rotačné aku kosačky

Najbežnejší typ kosačky s pojazdom. Nôž je umiestnený na jej spodku. Vhodná je hlavne na stredne vysoký až vysoký trávnik. Vďaka absencii káblu sa s ňou dostaneš všade, kam potrebuješ.

Strunové aku kosačky

Všade, kam sa nedostanú výkonnejšie stroje, sa dostane strunová kosačka. Určená je hlavne na kosenie ťažšie prístupných miest.

Vretenové aku kosačky

S vretenou kosačkou pokosíš svoj trávnik veľmi dôkladne. Jej strih je kvalitný, jemný a šetrný voči trávniku. Sú však vhodnejšie skôr na kosenie menších trávnikových plôch.

Obľúbené značky. Makita, Stihl, Bosch, Hecht aj iné

Makita

Makita logo

Makita je jeden z najväčších výrobcov elektrického ručného náradia na svete. Firma Makita pochádza z Japonska a je pomenovaná po jej zakladateľovi Masaburovi Makitovi. Prvé elektrické ručné náradie značky Makita sa začalo predávať už v roku 1958. Odvtedy sa jej ponuka náradia neustále rozširuje, a to práve aj o niekoľko kvalitných aku kosačiek.

Stihl

Stihl logo

Kvalitné nemecké náradie s už viac ako 90-ročnou tradíciou. Svoje meno nesie takisto po svojom zakladateľovi – Andreasovi Stihlovi. Ten v roku 1926 navrhol a ručne zhotovil prvú reťazovú pílu. Dnes už je značka Stihl známa aj výrobou iného náradia ako reťazových píl. Napríklad aj kvalitných kosačiek.

Bosch

Bosch logo

Bosch je značka náradia, ktorú v našich končinách pozná snáď každý. Takisto pochádza z Nemecka. Bola založená Robertom Boschom v roku 1886. Okrem toho, že ide o najväčšieho dodávateľa automobilových dielov na svete, Bosch je takisto obľúbeným výrobcom kvalitného náradia. Ako inak, aj v jeho ponuke nájdeme niekoľko kvalitných aku kosačiek.

Hecht

Hecht logo

Špecialista na záhradu. Tak si hovorí značka Hecht. Firma Hecht bola založená v roku 1994 českými majiteľmi. V jej ponuke nájdeme, ako z jej sloganu vyplýva, hlavne náradie a ďalšie produkty určené pre záhradkárov. Hecht sa dnes intenzívne venuje práve aj akumulátorovému náradiu, čoho dôkazom je jeho bohatá ponuka aku strojov.

AL-KO

AL-KO logo

Ďalšia nemecká značka. Založená v roku 1931 Aloisom Koberom. Firma AL-KO vyrobila svoju prvú kosačku už v roku 1966. Odvtedy je jedným z lídrov na trhu v oblasti záhradnej techniky.

Parkside

Parkside logo

Parkside je značka náradia nemeckého maloobchodného reťazca Lidl. Okrem svojej cenovej dostupnosti prekvapí aj slušnou kvalitou. V ponuke Lidlu tak nájdeš aj niekoľko prekvapivo dobrých kosačiek. Áno, aj tých akumulátorových.

Riwall

Riwall logo

Riwall je značka záhradného náradia pochádzajúca z Česka. Jej náradie je vyrábané v rôznych krajinách sveta, v závislosti od modelu. V ponuke značky Riwall nájdeme desiatky kosačiek. Samozrejmosťou sú aj tie akumulátorové.

Einhell

Einhell logo

Osvedčená firma pochádzajúca z Nemecka. Je jedným z lídrov na trhu v oblasti AKU náradia.

DeWalt

DeWalt logo

Raymond DeWalt bol americký vynálezca a podnikateľ, ktorý vynašiel pílu s radiálnym ramenom. Odvtedy už prešlo niekoľko desiatok rokov a žltočierne náradie značky DeWalt je čoraz populárnejšie, a to aj u nás v Európe. DeWalt pochádza z Ameriky, kde je zároveň aj top značkou profesionálneho elektrického náradia. Takisto aj tento výrobca vidí potenciál v aku náradí a aj v jeho ponuke nájdeme niekoľko batériou poháňaných kosačiek.

Záver článku

Je kúpa aku kosačky dobrým nápadom? My si stojíme za tým, že áno. Okrem toho, že ti ponúka množstvo výhod a pohodlnejšie kosenie, šetrí aj našu planétu a tvoju peňaženku.

Pre viac podobných článkov nezabudni sledovať naše sociálne siete! 😎