FOTO: Automatické hodinky japonských značiek Seiko, Orient a Citizen. Sú dobrou voľbou? Aj to sa dozvieš v tomto článku

Hodinky sú „povinnou výbavou“ každého gentlemana. No a ak chceš niečo špeciálne, tie automatické sú pre teba…

Ako fungujú automatické hodinky

Čím sa líšia automatické hodinky od tých klasických, poháňaných batériou? Najmä tým, že „automaty“ žiadnu batériu nemajú. Sú poháňané pohybom ruky jeho nositeľa.

Ak sa pýtaš, ako je to možné, pýtaš sa oprávnene. Za pohonom automatických hodiniek totiž stojí vcelku zložitý mechanizmus, resp. strojček hodiniek. Náramkové hodinky poháňané batériou nevznikli zo dňa na deň, predchádzali im práve mechanické hodinky.

Ešte pred automatmi sa hodinky naťahovali manuálne – ručne. Nasledovali automatické hodinky a až potom prišli, dnes už najrozšírenejšie, náramkové hodinky poháňané batériou.

Zaujímavosťou je, že batériou poháňané hodinky sú oveľa lacnejšie a zároveň aj presnejšie. Tak prečo si potom ľudia kupujú drahé mechanické hodinky? Ide o akúsi formu luxusu, ocenenia remesla a histórie. Kvalitné automatické hodinky sú obzvlášť obľúbené u hodinkových „fajnšmekrov“. Automaty prémiových značiek často uvidíš aj na rukách rôznych celebrít.

Tip redakcie 🤔: Nižšie v tomto článku nájdeš aj výber obľúbených značiek automatických hodiniek

Prečo si kúpiť automatické hodinky

  • ⚙️ Kúsok hodinárskeho remesla a histórie na ruke. Pokiaľ ide napríklad o autá, prečo by si niekto kupoval veterána? Veď za zlomok ceny si predsa môže kúpiť nové auto. To nové je ešte naviac rýchlejšie, bezpečnejšie, pohodlnejšie a má množstvo moderných vychytávok. Áno, to všetko je síce pravda, no ten veterán má aj napriek tomu všetkému svoje neopísateľné čaro, ktoré fanúšikovia automobilov tak milujú. A okrem toho… ak ide o dobre vybraný model, väčšinou aj stúpa na hodnote. Toto všetko platí aj pri hodinkách. Smart hodinky nabité funkciami by sa dali prirovnať k modernému elektromobilu, naopak mechanické hodinky by boli v tomto svete prirovnaní akousi automobilovou klasikou. Mechanické hodinky majú jednoducho, obrazne povedané, dušu. A navyše, modely prémiovejších značiek často tiež stúpajú na hodnote.
  • 👨‍💼 Budú ťa reprezentovať. Je pravdou, že hodinky sú aj módnym doplnkom. Smart hodinky k obleku určite nie sú najlepším nápadom. Skutočný dojem urobíš s klasikou. Priprav sa, že tvoje nové „automaty“ odštartujú mnoho zaujímavých konverzácií, a to nielen s hodinkovými nadšencami!
  • Nádherný dizajn. Jasné, urobíš s nimi dojem na ostatných. Potešíš však aj seba. Mechanická časť automatických hodiniek je často nejakým spôsobom odkrytá, a môžeš nám veriť, sledovať prepracovaný mechanizmus v akcii je zážitkom, ktorý nikdy neomrzí.
  • 👌 Sú vyrobené z kvalitných materiálov. Pokiaľ ide o automatické hodinky, vysokokvalitné a odolné kovy sú štandardom. Logicky to teda znamená, že aj niečo vydržia.
  • 🕒 Plynulý chod sekundovej ručičky. Ak si si v minulosti na niekoho hodinkách všimol, že ich sekundová ručička sa pohybovala úplne plynulo, pravdepodobne išlo o automatické hodinky. Narozdiel od klasických quartz hodiniek, ktorých sekundová ručička tiká, sekundová ručička „automatov“ je pôsobivo plynulá a tichá.
  • 🪫 Už žiadne batérie! Áno, mohol by si oponovať, že občasná výmena batérie nie je žiadnym problémom. Na „automatoch“ je naviac nutné častejšie nastavovanie času. Máš pravdu. No predsa… hodinky, ktoré nepotrebujú batériu. Má to niečo do seba, čo povieš?
  • 💸 Niektoré modely stúpajú na hodnote. Ako už bolo spomenuté vyššie, ak je tvoj rozpočet vyšší, kúpa luxusnejších automatických hodiniek môže byť v niektorých prípadoch aj celkom dobrou investíciou.
  • 🎁 Sú skvelým darčekom. Ak hľadáš originálny darček pre človeka, na ktorom ti záleží, nie je veľa lepších nápadov.

A čo ich nevýhody? Áno, automatické hodinky majú aj niekoľko nevýhod. Tým, že je ich strojček poháňaný pohybom, po určitom čase bez pohybu (v závislosti od modelu a jeho ceny, väčšinou však po niekoľkých hodinách až dňoch) sa ich chod zastaví. Následne je nutné čas na hodinkách nanovo nastaviť. Tomu sa ale dá predísť napríklad naťahovačmi automatických hodiniek (viac nižšie). Navyše, mechanické hodinky nie sú tak presné ako klasické s quartz strojčekom či digitálne (iba +- pár sekúnd denne). Ďalšou nevýhodou môže byť drahší servis v prípade pokazenia hodiniek, to sa však veľmi často nestáva. Práve naopak, mechanické hodinky sa vyznačujú spoľahlivosťou a tým, že vydržia naozaj dlho.

Lacné vs. drahé vs. investičné automatické hodinky

Možno si hovoríš… Je čas na moje prvé automatické hodinky. Koľko eur ma budú stáť?

Je to na tebe, naozaj máš na výber…

Ceny najlacnejších automatických hodiniek začínajú niekde na úrovni 80 €.

Kvalitnejšie automatické hodinky kúpiš približne za 200-300 €. Pôjde najskôr o značky (viac o značkách nižšie) Seiko, Citizen, Orient alebo napríklad Tissot či Festina.

Ceny automatických hodiniek drahších, prémiovejších značiek začínajú niekde okolo tisícky eur.

Tie najluxusnejšie kúsky sa predávajú za skutočne astronomické sumy, tu často ide už o spomínané investičné hodinky.

Tip redakcie 🤔: Toto sú obľúbené slovenské e-shopy s automatickými hodinkami. Skontroluj si aktuálne zľavnené modely v jednotlivých obchodoch:

Ako si vybrať automatické hodinky

Rozpočet

Najskôr si rozhodne urči, v akej cenovej kategórii sa chceš pohybovať. Chceš si kúpiť automatické hodinky za 100 eur? Za 1000? Alebo za viac?

Typ automatických hodiniek a funkcie

A čo tvoj vkus? Páčia sa ti najviac pilotky (pilotské), diverky (potápačske) alebo spoločenské hodinky? Ak si nie si istý, inšpiruj sa výberom našich obľúbených modelov nižšie. Sú pre teba dôležité niektoré z funkcií? Potrebuješ napríklad dátumovku, chronograf (stopky) alebo podobne?

Remienok a jeho materiál

Ďalej je dôležité si upresniť, aký remienok preferuješ. Kožený, oceľový, silikónový alebo napríklad textilný? To už je u každého individuálne a výber je len na tebe.

Značka

To samozrejme úzko súvisí s tvojím rozpočtom. Vždy máš však na výber z veľkého množstva výrobcov. Zoznam tých najobľúbenejších spolu s ich históriou a príbehmi nájdeš nižšie.

Automatické hodinky a časté otázky

Čo je rezerva chodu (power reserve)?

Dá sa povedať, že ide o dĺžku doby, počas ktorej nie je nutné hodinky naťahovať. Pri automatických hodinkách to prakticky označuje dobu, počas ktorej budú hodinky naďalej fungovať aj po zložení z ruky (automatické hodinky sú naťahované pohybom ruky). Väčšinou ide o niekoľko hodín až dní, v závislosti od modelu a jeho ceny. Pri väčšine automatických hodiniek však platí, že ak si ich večer zložíš z ruky, ráno by mali byť ešte natiahnuté a fungovať. Tým pádom ich nebudeš musieť znovu nastavovať.

Objav príbehy obľúbených značiek automatických hodiniek (zoradené abecedne)

Zisti, ktoré značky automatických hodiniek sú pre teba vhodné. Vyber si výrobcu podľa toho, čo od tvojich nových hodiniek očakávaš a aký máš rozpočet.

Alpina

Automatické hodinky Alpina
Alpina

Cenová dostupnosť: €€

Alpina je jedna z obľúbených značiek švajčiarských automatických hodiniek. Alpina má bohatú históriu, založená bola už v roku 1883. Jej hodinky pochádzajú zo Ženevy.

Predstavením legendárnych hodiniek Alpina 4 v roku 1938 stanovila štandard švajčiarských športových hodiniek. Tak, ako ho poznáme dodnes.

Biatec

Automatické hodinky Biatec
Biatec

Cenová dostupnosť: €€

Vedel si, že aj na Slovensku máme výrobcu luxusných mechanických hodiniek?

Značka Biatec pochádza zo Zvolena a v jej ponuke nájdeš zopár naozaj elegantných a štýlových kúskov. Niektoré z nich sú dokonca inšpirované naším krásnym Slovenskom.

BOTTA design

Automatické hodinky BOTTA design
BOTTA design

Cenová dostupnosť: €€

Nemecký výrobca kvalitných hodiniek s minimalistickým dizajnom. Firma BOTTA design bola založená ešte v roku 1986.

Značku BOTTA design preslávili hlavne jej modely Uno, ktoré sú známe svojím zaujímavým, jedno-ručičkovým prevedením.

Breitling

Automatické hodinky Breitling
Breitling

Cenová dostupnosť: €€€

Luxusné švajčiarske hodinky s bohatou históriou.

Breitling je obzvlášť známy svojimi precíznymi automatickými pilotkami. Ich chronografy sú jednoducho špička.

Certina

Automatické hodinky Certina
Certina

Cenová dostupnosť: €€

Certina je dalšia švajčiarska značka hodiniek, ktorá je symbolom kvality a precíznosti.

Citizen

Automatické hodinky Citizen
Citizen

Cenová dostupnosť:

Japonsko. To je zem pôvodu výrobcu Citizen. Hodinky vyrába už od roku 1924. Darí sa jej veľmi dobre, do jej skupiny Citizen Watch Group dnes už patria aj značky ako Bulova alebo Frederique Constant.

V ponuke značky Citizen nájdeme aj niekoľko cenovo dostupných automatických hodiniek, ktoré veľmi príjemne prekvapia svojou kvalitou. Na svoje si však prídu aj zákazníci s vyšším rozpočtom.

Festina

Automatické hodinky Festina
Festina

Cenová dostupnosť:

„Festina Lente“. V preklade, ponáhľaj sa pomaly. Práve z tohto hesla pochádza názov hodiniek Festina.

Samotná značka vznikla vo Švajčiarsku ešte v roku 1902, v roku 1984 ju kupuje Miguel Rodriguez, španielsky podnikateľ. Vzniká tak skupina Festina Group, do ktorej dnes patria napríklad aj značky hodiniek Candino, Jaguar, Perrelet, Lotus a iné.

Festina je často spájaná aj s cyklistikou, a to vďaka svojim marketingovým aktivitám práve v tejto oblasti.

Fossil

Automatické hodinky Fossil
Fossil

Cenová dostupnosť:

Elegantné hodinky z „dielne“ rovnomennej dizajnérskej značky z USA. V jej ponuke nájdeš aj niekoľko zaujímavých automatických hodiniek za veľmi prijateľné ceny.

Fossil Group vyrába napríklad aj známe minimalistické hodinky Skagen.

Grand Seiko

Automatické hodinky Grand Seiko
Grand Seiko

Cenová dostupnosť: €€€

Najšpičkovejšie hodinky Seika, resp. samostatná značka – Grand Seiko.

Ak hľadáš luxus pôvodom z Japonska, hodinky Grand Seiko sú pre teba.

Hamilton

Automatické hodinky Hamilton
Hamilton

Cenová dostupnosť: €€

Pôvodom americké, presnosťou švajčiarské. Aj takto by sa dali jednoducho opísať legendárne hodinky Hamilton.

IWC

Cenová dostupnosť: €€€

VIDEO: Obľúbený model Big Pilot luxusnej švajčiarskej značky IWC

Si ochotný za kvalitné automaty zaplatiť aj niekoľko tisíc eur? Potom by značka IWC rozhodne nemala chýbať na tvojom „radare“.

Invicta

Automatické hodinky Invicta
Invicta

Cenová dostupnosť:

Hľadáš masívne a prepracované hodinky? Také, ktoré budú pôsobiť luxusne?

Ak si sa v predošlých vetách našiel, no zároveň nechceš veľa minúť, značka Invicta je presne pre teba.

Junghans

Automatické hodinky Junghans
Junghans

Cenová dostupnosť: €€

Si fanúšik nemeckej spoľahlivosti? Potom ťa zaujmú nemecké hodinky Junghans.

Junghans sa výrobe hodiniek venuje už od roku 1861, odvtedy je symbolom nemeckej kvality, spoľahlivosti a precíznosti vo svete hodiniek.

Laco

Automatické hodinky Laco
Laco

Cenová dostupnosť: €€

Ďalší nemecký výrobca kvalitných automatických hodiniek. Založený ešte v roku 1925.

Obzvlášť obľúbené sú jeho pilotské modely.

Longines

Automatické hodinky Longines
Longines

Cenová dostupnosť: €€

Ďalšia legendárna značka hodiniek pochádzajúca zo Švajčiarska.

Jej modely by sa vo svete automatických hodiniek dali označiť ako zlatá stredná cesta.

Marathon

Automatické hodinky Marathon
Marathon

Cenová dostupnosť: €€

U nás pomerne menej známa značka. To však neplatí vo svete hodinkových nadšencov.

Značka Marathon, pochádzajúca z Kanady, bola založená ešte v roku 1939. V jej ponuke nájdeš automatické i quartz hodinky vyrábané vo Švajčiarsku.

MeisterSinger

Automatické hodinky MeisterSinger
MeisterSinger

Cenová dostupnosť: €€€

Legendárne jednoručičkové hodinky nemeckej značky MeisterSinger.

Mido

Automatické hodinky Mido
Mido

Cenová dostupnosť: €€

Mido je švajčiarsky výrobca prémiových hodiniek.

Založený v roku 1918 Georgeom G. Schaerenom.

Mühle-Glashütte

Automatické hodinky Mühle-Glashütte
Mühle-Glashütte

Cenová dostupnosť: €€€

Nemecký výrobca luxusných hodiniek.

Orient

Automatické hodinky Orient
Orient

Cenová dostupnosť:

V prípade, že si fanúšik cenovo dostupných automatických hodiniek, o japonskej značke Orient si už pravdepodobne počul.

Pokiaľ ide o automatické hodinky Orient, ich spracovanie je v rámci danej cenovej kategórie mimoriadne kvalitné. Obzvlásť atraktívne sú skeletonové (s odhaleným strojčekom) modely tejto značky.

Automatické hodinky Orient sú skvelou voľbou.

Oris

VIDEO: Model Big Crown švajčiarskej značky Oris

Cenová dostupnosť: €€€

Luxusné švajčiarske automatické hodinky.

Panerai

Automatické hodinky Panerai
Panerai

Cenová dostupnosť: €€€

Špičkové talianske automatické hodinky.

Patek Philippe

Automatické hodinky Patek Philippe
Patek Philippe

Cenová dostupnosť: €€€

Špička medzi švajčiarskymi hodinkami. S astronomickými cenovkami.

Často kupované aj ako investičné hodinky.

Prim

Automatické hodinky Prim
Prim

Cenová dostupnosť:

Pôvodom československá značka hodiniek.

Pod značkou Prim však dnes hodinky predávajú dve rôzne české firmy.

Rado

Automatické hodinky Rado
Rado

Cenová dostupnosť: €€

Prémiové hodinky pôvodom zo Švajčiarska.

Člen Swatch Group.

Rolex

Automatické hodinky Rolex
Rolex

Cenová dostupnosť: €€€

Pravdepodobne najznámejšia značka luxusných automatických hodiniek na svete. Ako inak, aj hodinky Rolex sa vyrábajú vo Švajčiarsku.

Takisto sa často kupujú aj ako investičné hodinky.

Seiko

Automatické hodinky Seiko
Seiko

Cenová dostupnosť:

Pokiaľ ide o cenovo dostupné automatické hodinky, dovolíme si tvrdiť, že japonská značka Seiko je dlhodobo jednotkou.

Ako rozmanitosťou ponuky automatických hodiniek, tak aj kvalitou spracovania jednotlivých modelov.

Ak sa obzeráš po svojich prvých „automatoch“, s touto značkou určite neurobíš krok vedľa.

Sinn

Automatické hodinky Sinn
Sinn

Cenová dostupnosť: €€€

Nemecká prémiová značka hodiniek. Najmä pilotských. Založená v roku 1961.

Je pomenovaná po svojom zakladateľovi Helmutovi Sinnovi, vojnovom pilotovi.

Squale

Automatické hodinky Squale
Squale

Cenová dostupnosť: €€€

Švajčiarske profesionálne potápačské hodinky.

Steinhart

Automatické hodinky Steinhart
Steinhart

Cenová dostupnosť: €€

Pomerne nová značka automatických hodiniek.

Pochádza z Nemecka a bola založená v roku 2001.

Swatch

Automatické hodinky Swatch
Swatch

Cenová dostupnosť:

Švajčiarske hodinky s originálnym dizajnom.

Aj cenovo dostupné automatické modely.

Tag Heuer

Automatické hodinky Tag Heuer
Tag Heuer

Cenová dostupnosť: €€€

Tag Heuer je ďalšia legendárna švajčiarska značka.

Známa hlavne vďaka svojim chronografom a športovým hodinkám. Často je spájaná so svetom motoršportu.

Timex

Automatické hodinky Timex
Timex

Cenová dostupnosť:

Timex je obľúbený výrobca hodiniek pochádzajúci z Ameriky.

V ponuke má aj niekoľko zaujímavých „automatov“. Navyše za veľmi férové ceny.

Tissot

Automatické hodinky Tissot
Tissot

Cenová dostupnosť:

Švajčiarska hodinárska firma. Založili ju Charles-Felicien Tissot a jeho syn Charles-Emile.

Už v roku 1853 začali s výrobou vreckových hodiniek. Mali mimoriadny úspech a ich hodinky sa postupom času začali predávať po celom svete.

Úspech značky Tissot pokračuje dodnes. V jej ponuke nájdeš aj niekoľko cenovo dostupnejších automatických hodiniek so skvelou kvalitou. Na svoje si prídu tiež kupujúci, ktorí sa obzerajú po drahších modeloch.

Traser

Automatické hodinky Traser
Traser

Cenová dostupnosť: €€

Švajčiarsky výrobca vojenských hodiniek.

Tudor

Automatické hodinky Tudor
Tudor

Cenová dostupnosť: €€€

Švajčiarsky luxus.

Ide o dcérsku spoločnosť Rolexu.

Union Glashütte

Automatické hodinky Union Glashütte
Union Glashütte

Cenová dostupnosť: €€€

Ikona medzi tradičnými, vysoko kvalitnými nemeckými hodinkami.

Victorinox

Automatické hodinky Victorinox
Victorinox

Cenová dostupnosť: €€

Známe meno, však? Ide o výrobcu slávnych švajčiarskych vreckových nožov.

Victorinox však vyrába aj moderné švajčiarske hodinky s dobrou kvalitou. Aj automatické. Navyše za rozumné ceny.

Wenger

Automatické hodinky Wenger
Wenger

Cenová dostupnosť: €€

Dcérska spoločnosť Victorinoxu. Takisto vyrábajúca aj automatické hodinky.

Zeppelin

Automatické hodinky Zeppelin
Zeppelin

Cenová dostupnosť:

Zeppelin je nemecká značka hodiniek.

V jej ponuke nájdeš aj niekoľko kvalitných automatických modelov za veľmi prijateľné ceny. Obľúbené sú hlavne jej pilotské hodinky a chronografy.

Tip redakcie 🤔: Pozri si ďalšie automatické hodinky na českom e-shope Helveti. Nájdeš tam aj hodinky značiek, ktoré inde nezoženieš

Hľadáš lacnejšie hodinky? Pozri si aj náš výber najlepších pánskych hodiniek do 100 eur.

Doplnky k automatickým hodinkám

Kvalitné remienky

Chceš si len skrášliť svoje hodinky? Alebo sa chceš odlíšiť a mať hodinky s unikátnym remienkom? Prípadne si vymeniť oceľový remienok za kožený alebo naopak? Výmena remienka nie je ničím zložitým, stačí si vybrať.

Boxy na hodinky

Si zberateľ hodiniek? Ako to, že ešte nemáš box na hodinky?

Naťahovače pre automatické hodinky

Večer prídeš domov, zložíš si hodinky z ruky. Ráno sa pozabudneš a hodinky si nedáš na ruku. Po čase si na nich spomenieš, no to už zase stoja. Práve na to sú určené naťahovače. Po zložení hodiniek z ruky ich umiestníš do naťahovača. Ten simuluje pohyb ruky, tvoje hodinky tak nezastavia. Vďaka tomu ich nebudeš musieť nanovo nastavovať.