FOTO: Mechanická TKL klávesnica Logitech G413 TKL SE

Prečo sú klávesnice bez numerickej časti čoraz populárnejšie? Aké majú TKL (tenkeyless) klávesnice výhody oproti klasickým s numerickou časťou? Prečo sú mimoriadne obľúbené medzi profi hráčmi a či sú vhodné aj do kancelárskeho prostredia. Aj to sa dozvieš v tomto článku.

TKL klávesnica šetrí miesto

Hlavným dôvodom obľúbenosti TKL klávesníc je pravdepodobne šetrenie miesta na stole. Získaš tak viac priestoru na pohyb s myšou, prípadne na väčšiu hernú podložku. Niektorí ľudia navyše numerickú časť jednoducho nepotrebujú.

Numerickú časť môžeš používať zvlášť

Zvykneš pracovať s číslami? Potom je skvelým riešením kúpa samostatnej numerickej časti k TKL klávesnici. Môžeš si ju tak pripojiť k svojmu zariadeniu iba vtedy, keď ju budeš naozaj potrebovať. Inak ti nebude zbytočne zaberať miesto na stole. Zoženieš dokonca už aj numerické časti pripojiteľné cez Bluetooth.

Atraktívny minimalistický dizajn

Atraktívny kompaktný dizajn je tiež jedným z dôvodov popularity TKL klávesníc. Si pravý minimalista? Tenkeyless klávesnica je potom pre teba.

Pohodlnejšie písanie, rýchlejšia hra

Písanie na TKL klávesnici môže byť oveľa pohodlnejšie. Hlavne v prípade, ak často nepracuješ s číslami.

Menšia klávesnica znamená lepší dosah na jednotlivé klávesy. Písanie je tak rýchlejšie a komfortnejšie.

Treba tiež pripomenúť, že aj TKL klávesnica ti umožňuje jednoduché zadávanie čísel prostredníctvom kláves navrchu klávesnice. Je tak tiež vhodná do kancelárskeho prostredia, kde sa občas pracuje s číslami. Určite však nie do práce, v ktorej je zadávanie číselných dát na dennom poriadku.

Okrem toho, tvoja myš je bližšie ku klávesnici. Tvoj pohyb medzi klávesnicou a myšou bude tak rýchlejší. To môže byť okrem lepšej ergonómie tiež rozhodujúce v hrách, resp. elektronickom športe.

TKL klávesnicu si ľahko vezmeš so sebou

Často cestuješ? A svoju hernú výbavu si zvykneš brávať so sebou? Tak v tom prípade určite oceníš tenkeyless klávesnicu aj ty. Bez problémov sa ti totiž zmestí aj do batoha.