To, že lacné notebooky sú pomalé a nekvalitné, dnes už tak celkom neplatí. Dôkazom toho je aj chromebook Lenovo IdeaPad 3 s modelovým označením 14M836. Ten prekvapí svojím podareným dizajnom, skvelou klávesnicou či poriadnou výdržou batérie. Teraz ho navyše kúpiš za historicky najnižšiu cenu u nás – 239 €.

Čo je vlastne chromebook?

Chromebook je skvelou alternatívou ku klasickým notebookom. Od bežných notebookov sa odlišuje hlavne svojím operačným systémom Chrome OS, za ktorým stojí spoločnosť Google. Ide o jednoduchý, rýchly a bezpečný operačný systém, ktorého centrom je obľúbený webový prehliadač Google Chrome a ďalšie služby Googlu.

Čo ponúka najlacnejší chromebook?

O slušný výkon sa postará procesor MediaTek MT8183. Ide o rovnaký procesor, aký sa nachádza v chromebooku Lenovo Ideapad Duet. Vo vnútri sa ďalej ukrýva 4 GB RAM a 64 GB SSD.

Čo sa týka spracovania, použité boli hlavne plasty. Aj napriek tomu však tento chromebook pôsobí vcelku solídnym dojmom. Jeho hmotnosť je 1,3 kilogramu.

14-palcový TN antireflexný displej poteší svojím full-HD (1920 x 1080) rozlíšením. V tomto prípade nejde o dotykový displej.

USB-C, USB-A, 3,5 mm Jack a čítačka SD kariet. To sú porty, ktoré nájdeš na tomto chromebooku.

Klávesnica vôbec nepôsobí lacným dojmom. To isté sa dá povedať aj o trackpade. Klávesnica ti poskytne pohodlné a tiché písanie.

Raritou v tejto cenovej kategórii je kryt webkamery, ktorého potiahnutím webkameru jednoducho prekryješ. Nechýba ani integrovaný mikrofón.

Batéria s kapacitou 42 Wh ti ponúkne výdrž až 16 hodín na jedno nabitie. Ide tak o skvelý laptop napríklad do školy či na cesty.

Negatívom môže byť nižšia kvalita zvuku reproduktorov. To sa však dá vyriešiť použitím externého reproduktoru či slúchadiel.

Prečo (ne)kúpiť

Prečo kúpiť
  • Nízka cenanZaujímavá alternatíva ku klasickému Windows notebookunPodarený dizajnnDlhá výdrž batérie
Prečo kúpu zvážiť
  • TN displej má horšie pozorovacie uhly ako IPSnVhodnejší skôr na ľahšiu prácu

Cena

V čase písania tohto článku je minimálna cena chromebooku Lenovo IdeaPad 3 14M836 len 239 €. To je podľa grafu vývoja ceny na Heureke zatiaľ najnižšia cena v rámci slovenských internetových obchodov.